DUYARLI (RESPONSİVE) WEB SİTESİ

Duyarlı web sitesi tabirini ilk defa duyuyorsanız bile aslında bilmediğiniz anlamına gelmiyor. Peki mobil uyumlu internet sitesi desem? Evet şimdi anlaşılıyor, tabletler ve akıllı telefonlarda internet sitesini açtığınızda resimlerin ve yazıların düzgün şekilde görüntülenmesine duyarlı web sitesi diyebiliriz. Teknik tabiri ile duyarlı web tasarım, server'ın aynı HTML kodunu masaüstü bilgisayar, tablet veya akıllı telefona gönderdiği ve fakat CSS sayesinde sayfanın cihazdaki oluşturulma biçiminin değiştirildiği bir internet sitesidir. İngilizce responsive kelimesini duyarlı şeklinde dilimize çevirebileceğimiz gibi esnek de diyebiliriz. 

 

PC uyumlu olarak dizayn edilen eski tip web sitelerine mobil cihazdan giren insanlar, yazıları okuyabilmek için iki kez ekrana tıklatarak yakınlaştırmaktadırlar. Bu şekilde yazılar büyümektedir ancak bu sefer de her satırda sağa sola hareket ettirmek zorunda kalmaktadırlar. Benzer bir problem resimler, fotoğraflar için de geçerlidir. Çok sayıda resim masaüstü bilgisayardaki gibi yan yana olduğu zaman mobil cihazda ne olduğu anlaşılmamakta, her birine bakmak için ekstra çaba harcanması gerekmektedir. 

 

https://www.thinkwithgoogle.com/marketing-resources/data-measurement/mobile-page-speed-new-industry-benchmarks/ adresinde mobil ziyaretçilerin yarısının 3 saniye bekledikten sonra siteye gitmekten vazgeçtiğinden bahsetmektedir. Duyarlı olmayan bir web sitesinde de aynı durum geçerlidir diyebiliriz. Çünkü kullanıcı, mobil uyumlu olmayan bir web sitesini gördüğünde, dağınık bir odaya girmiş gibi hemen çıkma eğiliminde olacaktır. Böylece web sitesinden bekledikleriniz 3 saniyeden veya duyarlı olmamasından dolayı suya düşebilmektedir. 

 

https://developers.google.com/search/mobile-sites/mobile-seo/ adresinde google, duyarlı tasarımı önerdiğini ve desteklediğini vurgulamaktadır. Dolayısıyla google aramalarında öne çıkmak için duyarlı site önemli bir avantaj sağlamaktadır. 

 

Duyarlı site sahibi olmak isterseniz aşağıdaki linkten bizimle irtibata geçebilirsiniz: https://www.isiklarmedya/iletisim